Zarejestruj się
Bezz.pl - dla kobiet szukających kobiet.

Oglądając kolejne filmy tzw. “lesbijskiego kina” ciężko czasami wyzbyć się uczucia deja vu. Po kolejnych seansach i próbach znalezienia jakiejś nowej porywającej pozycji, na samym końcu zostajemy z listą pytań, na które ciężko sobie udzielić odpowiedzi.


1. Dlaczego nikt nie pomyśli o napisaniu nowej fabuły?


“Dlaczego


“Jedna jest les, druga hetero. Ta miłość nigdy nie powinna się zdarzyć, a jednak….od chwili, kiedy się poznają, coś ewidentnie ciągnie je do siebie.”

Czy ten krótki opis nie przypomina Wam jakiegoś filmu? Bo nam nasuwa się kilka tytułów usmiech


2. I dlaczego zawsze musi być jakiś facet w tle?


“


Gdybyśmy jeszcze do opisu powyżej, dodały jeszcze jedno zdanie: “Na drodze ich miłości stoi tylko jedna przeszkoda: chłopak, mąż, narzeczony bohaterki.” Mamy wtedy klasyczny film lesbijski.


3. Dlaczego jedna z bohaterek zwykle jest “rozważna”, a druga “romantyczna”?


“Dlaczego


Zwykle jedna z pań w naszych ulubionych filmach to rozważna, poukładana racjonalistka, lekko wycofana, zachowawcza i spokojna. Druga, natomiast, to najczęściej szalona, idealistka, kierująca się przede wszystkim tym, co dyktuje jej serce.
Widać scenarzyści działają według zasady, że przeciwieństwa się przyciągają.


4. Dlaczego tak często na plakatach filmów lesbijskich bohaterki stykają się głowami?


“Dlaczego


“Jack & Diane”, “Złodziejka” (Fingersmith), “Niewidzialny świat” (The World Unseen) czy “Niesamowicie prawdziwa historia dwóch zakochanych dziewczyn” (The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love), a to dopiero początek.


5. Dlaczego wiele o kobietach queer posiadają w tytule imię głównej bohaterki?


“Dlaczego


“Gia”, “Carol”, “Bessie”, “Joe + Belle”, “Daphne”, “Aimee & Jaguar”, to tylko wstęp długiej listy podobnych tytułów. Trzeba jednak przyznać, że czasem twórcy filmów, postanawiają zaszaleć dodając ekstra słowo, jak w “Loving Annabelle” czy “Jenny’s Wedding”.


6. Czy queer bohaterki żyją tylko po to, by wpadać z jednego dramatu w następny?


“Czy


Cóż...nie wiemy jak Wy, ale my mamy wrażenie, że bohaterki czasami na własne życzenie wypakowują w kolejne dramaty. Zupełnie jakby chciały, by ich życie jeszcze bardziej się skomplikowało. Do tego ich decyzje i zachowanie, każe się nam zastanawiać czy aby z ich zdrowiem psychicznym jest wszystko ok.


7. Gdzie jest szalona komedia romantyczna naszych marzeń?


“Gdzie


Być może to przewyższa możliwości scenarzystów, bo jak już wspomniałyśmy wiele z lesbijskich filmów ma bardzo podobny główny trzon fabuły, który różni się szczegółami.
Póki, co najbliższy ideału jest film “Gry Weselne” (Imagine You and Me), chociaż i on nie wystrzega się kilku drażniących epizodów.
Cóż pozostaje nam ciągle czekać, oby nie za długo….
To, że kino lesbijskie ma wiele niedoskonałości, nie pozostawia większych wątpliwości.
Jednak trzeba przyznać, że pomimo tego, iż czasem zdarzy nam się ponarzekać, to jednak z chęcią wracamy do wielu z tych filmów. Trzeba także przyznać, że gdy pojawiają się słowa krytyki płynące, spoza naszego tęczowego kobiecego kręgu, potrafimy tych filmów zaciekle bronić.

Piszcie, jakie są wasze przemyślenia na temat lesbijskich filmów? Który uważacie za najlepszy, a który za najgorszy? Jakie wy macie przemyślenia oglądając kino na literę “L”?


-----


Chcesz być na bieżąco z newsami LGBT? Odwiedź nas na bebloty.pl oraz śledź nasze wpisy na bezz.pl!ajda07102016
I nie uwlaczajac zadnemu z tych i innych filmow wyraze opinie w kwestii podobienstwa scenariuszy a mianowicie z tego powodu zamiast filmow wole o nich anime choć przyznam ze jest w nich zbyt mały wybor
  • 21 listopad 2018
  • ·
  • Lubię to 0
TOP